Marihuana w lekach

Wiadomo już od lat, że marihuana posiada właściwości sprzyjające zdrowiu. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że coraz częściej używana jest jako składnik lekarstw pomagających wyleczyć różne choroby.

Marihuana to narkotyk – czy dyskwalifikuje to z bycia również lekarstwem?

Absolutnie jedno nie wyklucza drugiego. Morfina, petydyna, fantanyl czy kodeina, to również substancje o działaniu narkotycznym. To jednak nie przeszkadza w tym, aby były dostępne w aptekach oraz na oddziałach szpitalnych. Badania przeprowadzone w dwudziestym i dwudziestym pierwszym roku potwierdzają, że również marihuana ma działanie przeciwbólowe. Znajdziemy również wiele potwierdzeń na to, że pomaga zwalczyć takie choroby jak nowotwory, padaczkę lekoodporną (szczególnie u dzieci), anoreksję, cukrzycę, stwardnienie rozsiane i wiele innych.

Leki z marihuaną a refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W chwili obecnej w Polsce można się starać o refundację trzech leków na bazie marihuany. Są to Bediol, Bedrocan i Sativex. Bediol i Bedrocan używany jest do walki z padaczką lekoodporną. Sativex natomiast jest pomocny w leczeniu pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane. Miejmy nadzieję, że kolejnym krokiem będzie legalizacja upraw w celu produkowania tych leków w Polsce.

Jak działają leki na bazie marihuany?

W konopiach indyjskich znajdują się dwa rodzaje fitokanabinoidów – THC i CBD. Terapia polega na podaniu choremu dawki leku, który ma odpowiednią proporcję między THC a CBD. Oba te składniki są bardzo ważne w leczeniu. THC odpręża, uśmierza ból i pobudza apetyt. CBD niweluje działanie psychoaktywne THC, oraz działa przeciwdrgawkowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo. Podejrzewany jest również o to, że zapobiega zmianom neurodegeneracyjnym, na przykład w chorobie Alzheimera.

Działanie lecznicze leków na bazie marihuany.

Leki na bazie marihuany – działanie:

  • w padaczce lekoodpornej zmniejszają liczb e napadów (szczególnie u dzieci;
  • w depresji THC ogranicza aktywność mózgu w reagowaniu na negatywne bodźce;
  • w reumatyzmie zauważamy działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne;
  • w stwardnieniu rozsianym rozluźniają mięśnie;
  • w anoreksji pobudzają apetyt;
  • w astmie wspomagają rozszerzanie oskrzelików;
  • w cukrzycy zmniejszają wahania insuliny.

Te i inne działania prozdrowotne są już dziś znane. Niestety polskie prawo póki co nie okazuje ufności w te metody leczenia.

Informacje ze strony – https://www.taniesianie.pl/

Zdrowie

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous reading
Krople AMO Blink Johnson&Johnson, ulgą dla oczu w soczewkach kontaktowych
Next reading
Glukozamina na bóle stawów